Opština Gradiška nalazi se u sjeverozapadnom dijelu Republike Bosne i Hercegovine , zahvatajući Lijevče polje i Potkozarje, sa površinom od 762m2.Rijekom Savom na sjeveru u dužini od preko 40 km graniči se sa Hrvatskom, opštinama Novom Gradiškom i Novskom, sa istočne strane sa opštinom Srbac, sa juga najvećim dijelom sa Laktašima i djelomično sa banjalučkom opštinom, a sa zapada i jugozapada bosanskom-dubičkom i prijedorskom opštinom.
Na području opštine živi oko 62.000 stanovnika, a u samom gradu 18.000. Opština ima 69 sela, organizovanih u 53 mjesne zajednice.
Najveća seoska naselja su Nova Topola, G.Podgradci, Orahova i Turjak. Cijelo područje opštine je elektrificirano, a u završnoj fazi je telefonizacija seoskog područja. Sva sela su povezana sa sjedištem opštine autobuskim linijama, a iz Gradiške se svakodnevno održavaju autobuske linije prema Banja Luci, Beogradu, Novom Sadu, Subotici, Sarajevu i drugim mjestima. Gradiška je udaljena od Banja Luke 50km, od Beograda 280km, a od Zagreba 130km.
Putnu mrežu čini 700km lokalnih puteva te 90km magistralnih puteva, koji preko Gradiške vode prema istočnom dijelu Republike i prema Banja Luci, a na sjever prema Srednjoj i Zapadnoj Evropi.
U Gradišci se nalazi i jedan od najznačajnijih međunarodnih graničnih prelaza u Republici Bosni i Hercegovini za putnički i teretni saobraćaj.
Pored rijeke Save, koja u ovom području plovna, opština je bogata i brdskim rijekama, od kojih su najveće Vrbaška, Jablanica, Jurkovica i Lubina.
Gradiška je locirana na nadmorskoj visini od 92m, plodna lijevčanska ravnica je na prosječnoj nadmorskoj visini od 110m, a pojedina sela u brdskom području i do 300m.
Povoljni klimatski,kontinentalni uslovi i geografski položaj , veliko šumsko bogatstvo planine Kozare i Prosare, plodno Lijevče polje i dijelovi Posavine, pogodno brežuljkasto obradivo zemljište, nalazišta kamena dijabaza, bogato nalazište mermera u Prosari, plovnost Rijeke Save i druge pogodnosti, uticale su na razvoj brojnih oblasti privređivanja, a prvenstveno primarne poljoprivredne proizvodnje, prehrambene i drvne industrije kao i drugih privrednih grana
ljep grad i ljepi ljudi
bilo je ljepo i ovdje se skolovati i ici u muzicku skolu, ljepa carsija, ljepih trenutaka.
Lijepo mjesto,i sama imam lijepa iskustav iz tog kraja,koje nikad necu zaboravit.