
Peti imamski šart glasi
"Ja vjerujem sudnji dan – Vel-jevmil-ahiri"
Mnogi se pitaju dali naša smrt znači prestanak života?
Po islamu naša smrt nije prestanak života ,več samo promjena načina života. Odmah poslje smrti naše duše sele u Berzeh, to je mjesto gdje duše žive. U Berzehu će dobre duše uživati a griješne duše će ispaštati. Duše u Berzehu ćekaju propast ovoga svijeta i na ponovno proživljavanje tjelesa, da bi izašle pred Boga na sudnji dan. Sudnji dan je onaj dan kada će svevišnji Allah dž.š nakon naše smrti i popasti ovoga svijeta ponovo sve proživjeti i pozvati ljude da bi odgovarali za svoja djela. Svakom čovjeku će biti predoćena njegova djela dobra i loša,koje su mu za života pisali meleki Kiramen-Katibin.
Mizan je savršena mjera kojom će sa na sudnjem danu mjeriti i ocjenivati naša dobra i hrđava djela. U koga pretegnu dobra djela ,biće nagrađen džennetom a u koga pretegnu hrđava biće kažnjen džehennemom.Džennet je mjesto na Ahiretu gdje će vjernici vječno uživati prema stepenu zasluga i dobijenih nagrada.Džehennem je mjesto na Ahiretu gdje če griješnici izdržavati kaznu prema težini počinjenih djela. Griješni vjernici će po izdržavanju kazne preseliti u džennet jer su do svoje smrti ostali i vjerovali u Allaha dž.š.
Kao što svi znamo da je život kratak ,probajmo da budemo bar malo pošteni prema sebi i drugima. Svi se rado sjetimo naših dragi komšija koji su se preselili na Ahiret. Zašto? Jer je iza njih ostalo puno ljepih djela i uspomena. I na kraju samo za moje drage Dolačane "BILO KUDA POĐI ALI U ZAGREBNICU DOĐI"
Obavjestavamo rodibinu , prijatelje i poznanike da je Duratbegovic (rod.Alibegovic) ABIDA
iz Duratbegovic Doca /Gornji Vakuf preselila na Ahiret 26.03.2009. u 75 godini zivota .
Dzenaza polazi dana 27.03.2009 (petak) ispred dzamije u Duratgegovic Dolac
u 15:30h (poslje Ikindije namaza)
Dzenaza i ukop ce se obaviti na mezarju u Duratbegovic Dolac -Zagrebnica
Rahmetullahi alejhi rahmeten vasiah !
Ozalosceni:
Sinovi :Nedzad , Abid i Senad , kceri:Nadza i Nedziba , braca : Salem i Mehmed , snahe , zetovi, unucad ,praunucad te ostala mnogobrojna rodbina komsije i prijatelji .
"Uistinu, smo Allahovi i Njemu se vracamo"! (Kuran)
Uistinu smo Allahovi i njemu se vracamo,Allahrahmetile.